Almanach Prowincjonalny nr 33, kwiecień 2021
GRAMATYCZNIE I NIE
(wspomnienie o Poecie, Januszu Szuberze)

Bogdan Loebl - "Pożegnalny blues"


Bohaterem audycji jest Bogdan Loebl, autor tekstów piosenek, pisarz, publicysta, autor książki "Pożegnalny blues" (Oficyna Volumen)
O przyjaźni i jego twórczości red. Andrzej Zajdel rozmawia z Krystyną Lenkowską:

Polskie Radio Rzeszów - posłuchaj wywiadu02.02.2021.
Polskie Radio / Dwójka "Literackie witaminy"
Krystyna Lenkowska poleca lektury


- "Ogród rodziny Finzi-Continich", którą napisał Giorgio Bassani dołącza do mojej listy wybitnych powieści - mówiła w "Literackich witaminach" poetka i tłumaczka - Krystyna Lenkowska.

więcej

Polskie Radio Dwójka - posłuchaj wywiaduNASZ DOM RZESZÓW nr 7/177, lipiec 2020


Newsweek Polska, SLOW 2/2019 kwartalnik22.02.2019 - Klub Tygodnika Powszechnego w Rzeszowie, Antykwariat przy Kościele Dominikanów.
Rozmowa o Emily Dickinson

Wywiad Radia 910NY (Nowy Jork)
audycja Ireny Biały " O poezji i nie tylko", 2018-12-27

"Jest pewien ukos światła", czyli o niedawnym, głośnym wydaniu wierszy Emily Dickinson w przekładzie Krystyny Lenkowskiej. Zapraszamy do wysłuchania ostatniej w 2018 roku audycji Ireny Biały " O poezji i nie tylko". Jak bardzo różnią się między sobą przekłady wierszy E. Dickinson, zaproponowane przez Stanisława Barańczaka i Krystynę Lenkowska? Kto jeszcze tłumaczył utwory mieszkanki Amherst?

12.12.18 // godz.18, WARSZAWA, Muzeum Literatury. Spotkanie o nowym przekładzie poezji Emily Dickinson. Z tłumaczką rozmawia Bohdan Zadura, red. nacz. "Twórczości"

Emily Dickinson jest niezwykłym zjawiskiem w światowej poezji. Uderzająco łączyła kontemplację życia i śmierci, skrajną skrytość z poetycką odwagą.

Prezentujemy zapis ze spotkania zorganizowanego 12 grudnia 2018 r. przez Muzeum Literatury oraz Wydawnictwo Officyna z okazji nowego przekładu poezji Emily Dickinson.

Rozmowę z tłumaczką, Krystyną Lenkowską, poprowadził Bohdan Zadura.

Radio Wrocław, red. Grzegorz Chojnowski, 29.11.18.
Nowość wydawnicza: Emily Dickinson w przekładzie Krystyny Lenkowskiej (WIDEO ROZMOWA)

Poetka i tłumaczka Krystyna Lenkowska opublikowała autorski wybór stu przekładów najpopularniejszej amerykańskiej poetki.

Książka pt. 'Jest pewien ukos światła' (Wydawnictwo Officyna) właśnie się ukazała. To zbiór dwujęzyczny, czytelnicy mogą więc zobaczyć oryginał, obok jego tłumaczenie. Krystyna Lenkowska napisała także wstęp. O nowym brzmieniu twórczości wielkiej samotnicy dziewiętnastowiecznej literatury w polszczyźnie, o znaczeniu i specyfice jej wierszy oraz intrygującej biografii Grzegorz Chojnowski rozmawiał z tłumaczką w Wieczorze z Kulturą.

Krystyna Lenkowska jest obecna na 27 Wrocławskich Targach Dobrych Książek. Na stoisku Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego FRAZA prezentuje swoją powieść pt. 'Babeliada' (piątek od 13:00 do 15:00). Tego samego dnia wieczorem o 18:00 w Tajnych Kompletach odbędzie się spotkanie dotyczące przekładów Emily Dickinson.
"Jest taki ukos światła" przekłady Emily Dickinson, Officyna 2018

Polskie Radio Program 2

29.10.

30.10.

31.10.

01.11.
"Henryka Wańka język krajobrazu" Wiadomości ASP, nr 81, kwiecień 2018

Krystyna Lenkowska: Jesteś erudytą, człowiekiem renesansu: malarzem, eseistą, prozaikiem, twórcą scenografii teatralnych i filmowych, autorem plakatów. Fascynujesz się, a przynajmniej fascynowałeś, kulturą Dalekiego Wschodu, mistyką, ezoteryzmem, okultyzmem, gnozą.

Henryk Waniek: Czy zasługuję na tak miłe słowa? Szczególnie onieśmiela mnie ów "człowiek renesansu". Jestem przekonany, że każda ludzka istota - ludzka, powtarzam, a nie tylko człekokształtna - potencjalnie może zajmować się wszystkim. Coś jednak sprawia, że zalążki geniuszu, które posiada w dzieciństwie, maleją, obumierają, rozpraszają się i w rezultacie zamiast Arthurem Schopenhauerem, Albertem Einsteinem lub Piotrem Czajkowskim zostaje jakąś anonimową bidulką. Dlaczego? Spośród niezliczonych odpowiedzi wybrałbym jedną: zabrakło odrobiny szczęścia. A może też odwagi? Ja na pewno miałem więcej szczęścia niż odwagi. Ale gdzież mi tam do Czajkowskiego czy Schopenhauera! A tym bardziej do człowieka renesansu. Swoją drogą, w wieku xv czy xvi czułbym się chyba lepiej niż w naszej współczesności, ale byłbym pewnie tylko anonimową bidulką właśnie. Istotnie, zajmowałem się różnymi rzeczami, z mniejszym czy większym powodzeniem. Podejmowałem rozmaite próby. Przed niektórymi się cofałem. Inne kończyłą się porażką lub zniechęceniem. I w konsekwencji jestem, gdzie jestem, oraz taki, jaki jestem. Żaden ze mnie człowiek renesansu. Co zaś się tyczy moich fascynacji ezoteryką, gnozą i tak dalej, nie może być inaczej, skoro świat i życie to zjawiska z gruntu tajemnicze. Ludzie, którzy nabierają się na racjonalizm, budzą we mnie tkliwe współczucie. Chyba jestem agnostykiem, ale gdyby ktoś mnie przyparł do muru pytaniem, jaką religię mogę zaakceptować, byłby to buddyzm. Tak. Uważam się za buddystę-apostatę, niewidzącego dla siebie miejsca w tych jakże modnych azylach, gdzie śpiewa się sutry i pali kadzidełka.
FRAZA NR 1 - 2 (95 - 96) 2017

Poezja jest walką o uchwycenie przesłania, które nigdy nie zostanie sformułowane
z Krystyną Lenkowską rozmawia Adam Bienias

Adam Bienias: Kiedy sięgam do twojego pierwszego tomu Walc Prowincja, który został wydany w 1991 roku - znajduję tam twoją notkę biograficzną : "Krystyna Lenkowska (ur. 1957 r. w Rzeszowie), nie mogąc wybrać pomiędzy E. Poundem a T.S. Eliotem, napisała swoją pracę magisterską o okrucieństwie w dramatach Albee'ego (UW 1980). To zainteresowanie typowo >męską< literaturą sprawia zapewne, że jej twórczość jest tak bardzo kobieca [...]. Debiutowała w >Płomyczku< w 1970 roku, potem w 1988 roku w >Widnokręgu<". Czy można powiedzieć, że to mężczyźni (mam na myśli wymienionych w nocie pisarzy, ale też Leśmiana, Miłosza, Herberta, twojego ojca) - ukształtowali cię jako pisarkę?

Krystyna Lenkowska: Z pewnością Bolesław Leśmian miał wpływ na moje obrazowanie poetyckie. Był dostępny w podręcznikach szkolnych, bibliotekach, księgarniach; magiczny i osobny. No i rymowany. Wpadał w ucho, oddziaływał na wielu poziomach wrażliwości, tych płytkich i głębokich. Wisława Szymborska, zwłaszcza jej Rozmowa z kamieniem, towarzyszyła mi od zawsze. Bez wahania przyznaję się do kobiecego dziedzictwa: Wisławy Szymborskiej, Małgorzaty Hillar, Urszuli Kozioł, Mieczysławy Buczkówny.
  W naszym domu mówiło się czasem o literaturze, ale głównie antycznej, francuskiej lub rumuńskiej. Nie pamiętam tych rozmów w szczegółach. Pewnie mam pamięć wybiórczą; trzeba jednak wiedzieć, że byłam (i jestem) zbuntowaną córką. Nie nawiązałam głębokich relacji duchowych z rodzicami. Raczej były one powierzchowne i układne. Nigdy nie wyrosłam z młodzieńczego buntu wobec rodziców. Nie dali mi widocznie tej szansy. Albo ja jej sobie nie dałam...
06.06.2017, "To jest (nie)planowana powieść", www.nowiny24.pl

babeliada-nowiny2422.10.2016, "Miejsce do czytania" red. Grzegorz Boratyn, TVP Rzeszów

tvp rzeszow
06.10.2016, Krystyna Lenkowska: Czarny Protest jest pro-life


22-08-2016 Krystyna Lenkowska: W słowie definiuję się najpełniej

Z Krystyną Lenkowską, poetką, anglistką i tłumaczką, rozmawia Aneta Gieroń
16.06.2016 Wyborcza na żywo. Lenkowska o "Babeliadzie"

Za nami kolejne spotkanie z cyklu "Wyborcza na żywo". Tym razem gościem była Krystyna Lenkowska, znana rzeszowska poetka, pisarka i felietonistka. Jej opowiadaniu o "Babeliadzie" - debiutanckiej powieści przysłuchiwało się kilkadziesiąt osób. Spotkanie prowadziła Magdalena Mach, dziennikarka Gazety Wyborczej.

więcej |  wideo |  Wyborcza.pl

11.09.2015 Studio Dokumentu, audycja red. Andrzeja Zajdla
"FRANCISZEK WILK, LUDOWIEC NIEZŁOMNY CZ.II".

logo polskie radio21 czerwca 2015 "MAGAZYN LITERACKI" Radio Rzeszów, audycja Jerzego Janusza Fąfary

logo polskie radio24.02.2015 Audycja red. Marii Brzezińskiej - OKIENKO LITERACKIE - "KRY I WYSPY"

logo polskie radio02.02.2015 Red. Maria Brzezińska, "Narysuj pamięc" - poemat Diti Ronen "ptaszek"

logo polskie radio4 - 6 października 2014. Czas Poetów 4. Międzynarodowy Festiwal Literacki w Lublinie

logo polskie radioNOWINY, 20.05.2014
Polskie Radio Rzeszów, 01.01.2014 - "SARAJEWSKA WIOSNA POETÓW", autor: red. Roman Adamski

logo polskie radioPolskie Radio Rzeszów, 18.01.2013 - Rozmowa z Krystyną Lenkowską , autorka: red. Maria Kornaga w ramach programu "Babskie gadanie"

logo polskie radio


Kurier Galicyjski 15 (136), 17 - 30 sierpnia 2012, Iwano-Frankowsk, Ukrainazobacz więcej     zobacz link


Polskie Radio Rzeszów, 18.06.2010 - Rozmowa z Krystyną Lenkowską, autorka: red. Grażyna Bochenek

logo polskie radio

... posłuchaj mp3


LUBLIN, "Hades", 20 czerwca 2008.
Autorka wywiadu: red. Maria Brzezińska
moderatorzy: Bernard Nowak, Jerzy Wrzos

logo polskie radio

Polskie Radio Rzeszów, 20.04.2010 - red. Grażyna Bochenek i Piotr Sobota - rozmowy z Janem Wolskim i Krystyną Lenkowską wokół antologii "Wierszy o Rzeszowie" wydanej przez WiMBP

logo polskie radio

Zeszyty Literackie nr 88 (2004 nr 4) Warszawa - Paryż ROK XXII - "Zakorzenić się w krajobrazie." - Rozmowa z Wojciechem Kassem, autorka: Krystyna Lenkowska

Czas weryfikuje każdego poetę. Nawet po geniuszach pozostaje niewiele ponad dziesięć wierszy. Twórczość Gałczyńskiego wciąż ma swoich czytelników. Nie wymarło jeszcze pokolenie, które wychowało się na tej poezji.
... w i ę c e j


www.it.mragowo.pl - "RZECZYWISTOŚĆ JEST METAFIZYCZNA, I TYLE!" - Rozmowa z Wojciechem Kassem, autorka: Krystyna Lenkowska

Dążymy do prawdy, ale jej niemożliwość, paradoksalnie, zapewnia ludzkości trwanie. Balansowanie między mitem i prawdą zapewnia istnienie. Nie tyle chcemy przetrwać, co trwać. .. w i ę c e j


Zeszyty Literackie nr 87 (2004 nr 3) Warszawa - Paryż ROK XXII - "Róża tożsamości" - Rozmowa z Januszem Szuberem, autorka: Krystyna Lenkowska

Zawsze się bałem abstrakcji, mówienia o czymś tylko i wyłącznie językiem pojęć. Jest to zarezerwowane dla filozofii, historii idei, ja nie mam do tego najmniejszych kwalifikacji ani inklinacji, uważam wręcz, że abstrakcja zabija poezję. Nie potrafię być wszędzie i nigdzie. Jeśli nawet to wszędzie i nigdzie mnie interesuje, to tylko i wyłącznie w jakimś dialogu z konkretnym tu i teraz. Myślę, że obsesja miejsca konkretnego ma swoje korzenie również metafizyczne - w kabale słowo "Miejsce" jest przecież innym imieniem Boga. ... w i ę c e j


Zeszyty Literackie nr 86 (2004 nr 2) Warszawa - Paryż ROK XXII - "Powrót wciąż się dzieje." - Rozmowa z Adamem Zagajewskim, autorka: Krystyna Lenkowska

Ten wiersz jest zapisem pewnego wydarzenia. Wydarzenia ulotnego, ale ważnego - to właśnie wiersze pozwalają nam nadać właściwą rangę wydarzeniom bardzo ulotnym, ale mimo to istotnym. Z perspektywy powrotu już dokonanego ten wiersz jest trochę jak obietnica, ale też przestroga: te wielkie rzeczy przychodzą i odchodzą, przychodzą i odchodzą. ... w i ę c e j
Nowa Okolica Poetów nr 14 (2003 nr 4) - "Amerykanie zazdroszczą nam poezji" - rozmowa z Adamem Zagajewskim, autorka: Krystyna Lenkowska

To jest coś, czego Amerykanie prawie w ogóle nie umieją robić w poezji. Marzą o tym, aby znaleźć tego typu uchwyt świata, żeby nie zaginęła indywidualność mówiącego, ale żeby jednocześnie pojawiła się pewna odpowiedź na to, co się dzieje w świecie. .. w i ę c e j1. TVP Rzeszów, 2000 r., red. Grzegorz Chojnowski

tvp rzeszow